Nos, márciusban többször is körülnéztem Törökbálinton, hogy mi a helyzet buxushernyó ügyében. Készítettem néhány felvételt, s ezeket – néhány megjegyzéssel együtt – feltettem ebbe a Flickr albumba:
Törökbálinti képek a puszpángmolyinvázió utánEzek közül kiragadok néhányat a kommentárjaimmal együtt, hogy kényelmesen elolvashasd, ha akarod.
A régi temető buxusai
A kertészek 2015 február/március fordulóján visszavágták a buxusok egy részét, másokat nem bántottak, mert a vékony gallyakban is volt még élet, amiről március 3-án meggyőződtem.Visszavágott buxusok a régi temetőben |
Érintetlenül hagyott és visszavágott buxus a régi temető szérűskerti részében |
- A visszavágott bokrok egyelőre siralmas látványt nyújtanak, de elképzelhető, hogy megmaradnak, ha az alvórügyekből kipattanó új hajtásokat megóvják a kertészek a puszpángmolyoktól. Erre van még idő, mert a máshol áttelelt kis hernyókból még ki kell fejlődniük a lepkéknek, s azoknak rá kell petézniük az új (ma még nem létező) hajtásokra.
- A visszavágatlan bokrokon azonban a régi, el nem pusztult levelekkel együtt kis hernyók is átteleltek – erről a helyszínen megbizonyosodtam március végén. A kis hernyók hamarosan megtalálják a már kibomló új hajtásokat, ha nem lépnek időben a kertészek.
Buxusok a város egyéb részein
Március végén több helyen találtam az utcán olyan buxusbokrokat, amelyek az alábbi képen láthatók valamelyikéhez hasonlítottak:
Balra, az előtérben: egy nagyobb buxus részben túlélő levelekkel (és hernyókkal). Jobbra, hátrébb: több kicsi tarrágott bokrocska egy törökbálinti utcában. A |
Puszpángmolyinvázió 2 – Itt a tavasz!Az innenső nagyobb buxuson vannak még megrágott élő levelek tavalyról, amelyeken áttelelhettek a hernyók is. Közelebbről is megnéztem a bokrot, és csakugyan, találtam is túlélőt: egyet még a helyszínen észrevettem, egy másikat pedig az egyik felvétel részletében, utólag. Ezt a buxust sürgősen át kéne néznie a tulajdonosának, és leszedni róla a hernyókat. A bokor nem túl nagy, meg lehet úszni a permetezést is szerintem.
Íme a helyszínen leleplezett túlélő a nagy bokor egyik csúcshajtásán:
Javaslat
- Ha van (még) buxusod, sürgősen nézd meg, milyen állapotban van, és ha kell, intézkedj.
- Ha a szomszédodban, ismerőseid körében tudsz buxusról, figyelmeztesd őket.
Ha gondolod, ajánld törökbálinti ismerőseid figyelmébe ezt a bejegyzésemet, valamint az előző kettőt:
Puszpángmolyinvázió 1 – Törökbálinti képek--------------------------
Puszpángmolyinvázió 2 – Itt a tavasz!
Buxus – nyílt csoport a Facebookon
A Buxus nevű nyílt FB csoportot 2015. május 4-én alapítottam. Íme a linkje:
Akkor nem foglalkoztam toborzással, de egy bloglátogatóm (Németh János) egyik megjegyzése arra ösztökélt, hogy ma, 2015. október 28-án, meghirdessem a csoportot a puszpángmolyos blogbejegyzéseimben. Olvasd el az alábbi célkitűzéseket, és ha értelmet látsz benne, csatlakozz. Majd meglátjuk, mire megyünk együtt.
A Buxus FB csoport célja
A csoport jelenlegi fő célja a puszpáng (Buxus sempervirens) megóvása a hazánkat elözönlő selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) inváziójától. Ennek érdekében a tagok megosztják egymással a puszpángmoly elleni védekezéssel kapcsolatos információikat és tapasztalataikat. A megosztandó információk magukban foglalják a természetes ellenségekkel kapcsolatos megfigyeléseket, a felnőtt alak felbukkanásának idejét vagy bármit, ami segítheti a kártevők elleni védekezést.
A csoport általánosabb célja a puszpáng növényvédelmével kapcsolatos tapasztalatok megosztása, például a buxuslégy/buxusszúnyog (Monarthropalpus flavus/buxi) elleni védekezésé.
Sajnos tavaly 5 szép bokromat megsemmisítettem ijedtemben, megelőzendő a továbbfertőzést :(
VálaszTörlésMeg tudom érteni, hogy sajnálja a bokrok megsemmisítését. Én szerencsésebb helyzetben voltam, mert még idejében észrevettem a hernyók pusztítását. Szinte biztos az is, hogy akkor sem vágtam volna ki a bokrokat, ha tarra rágják a hernyók, mert már volt előzetes tapasztalatom a buxus hihetetlen regenerálódási képességéről. Lásd annak a "gomba" alakú bokornak a leírását, amelyet itt talál:
Törléshttps://www.flickr.com/photos/nagysandor/15156528517/in/set-72157647976217032