2021. február 6., szombat

CheerpJ Applet Runner – a Java applet megmentője

Úgy vettem észre, hogy egy ideje már az Edge sem ajánlja fel az Internet Explorert a Java appleteket tartalmazó weboldalak megnyitására. 

Ezzel egy hosszú és keserves út végére értek azok, akiket a mindenféle biztonsági beállításokkal való kényszerű bütykölés még mindig nem riasztott el attól, hogy kedvenc Java appletjeiket életre keltsék a képernyőn. 

Pedig milyen kár értük! – gondoltam 2016. februárjában, amikor látván, hogy a vég elkerülhetetlen, készítettem egy GIF katalógust az "utókor" számára aról, hogy is néztek ki ezek a szimulációk a gyűjteményemben. Abban reménykedtem, hátha valakinek kedve támad HTML5-ben reprodukálni némelyiket.

Kattints ide, ha kíváncsi vagy rá, mit rejt a Java appletek GIF katalógusa című Google Fotók albumom.

Nos, akkor még sejtemem sem volt róla, hogy hamarosan születik majd egy zseniális és ráadásul ingyenes eszköz, a címben említett CheerpJ Applet Runner, mely képes lesz a Java appletek futtatására, mi több, még Javát sem kell telepítened a gépedre.

Hogy hol kapható? 

Egy helyet biztosan tudok. Ha Chrome böngészőt használsz, ahogy én, akkor csak egy pár kattintásnyira van Tőled a megoldás. Szépen bemész a Bővítményekbe, és kiválasztod magadnak ezt:

A CheerpJ nem tolakodó. Ha nem csírpeltél mostanában egy webhelyen, akkor engedélyezned kell, hogy Java appletet keressen.

Kattintásra ez jön elő – itt jelezheted neki a szándékodat:


Arra gondolsz, kinek vannak még Java appletje, mikor már mindenki HTML5 szimulációkra tért át?

Hát nekem. Ha sietsz, akkor a webhelyemen még több applet gyűjteményt is találsz elsősorban a fizikai tudományok területén. Íme:

Ami az Asimov Tékát illeti, abban nemcsak Java szimulációk vannak, hanem másfélék is. Viszont a Javákat 2021. január 20. és február 5. közt ellenőriztem. A többségük tökéletesen működik. Olyan is akad, amelyikben apró hiba van. És sajnos vagy tízet ki kellett selejteznem, vagy nem az én webhelyemről futott, és a gazdája lemondott róla. 

Az apró hibák leginkább az adatbevitellel kapcsolatosak. Minél kompaktabbra és csinosabbra tervezte a szerző a paraméterek változtatását (csúszka, ablak), annál kínosabb most kezelni. Itt van például egy GIF az egyik kedvencem eredeti működéséről. Az applet címe Ponttöltésrendszer elektrosztatikus potenciálja. Ezt sokszor használtam arra előadáson, hogy a hallgatókkal érzékeltessem az elektromos árnyékolást, a dipólusokat, stb. :

Ha ide kattintva kipróbálod élőben, látni fogod, hogy nem kis fáradságba kerül kiválasztani azt a töltésértéket a lehetségesek közül (-3, -2, -1, +1, +2), amelyiket éppen szeretnéd.

De persze az a legnagyobb probléma, hogy több appletemnek már csak az emlékét őrzik a GIF-jeim  (vagy azok sem), mert már sehogyan sem lehet lejátszani őket.

Hogy mi ennek az oka? Az, hogy a Java sokat változott az elmúlt 20 évben, és a szabályok változtak/szigorodtak. A Java 6 után már volt egy pár a régi appletek között, amelyik becsődölt. A 7-es kimondottan sok áldozatot szedett. A CheerpJ pedig – ezt majdnem elfelejtettem mondani – a Java 8 szabályait követve értelmezi és teszi át JavaScriptbe/HTML5-be azt Java bináris kódot, amit az oldalon talál, majd ezt a már biztonságos kódot futtaja Java nélkül.

Bárcsak kitalálna valaki egy olyan megoldást, amely a Flash swf fájljaival bánik hasonló módon!

Mutatok két képernyőfelvételt az  A radioaktív bomlástörvény szimulációja című applet idulásáról.

Így néz ki, amikor a CheerpJ kezelésbe veszi az appletet:

Ebben a kódfejtés, majd a letőltés pillanatok alatt lezajlott, és az applet helye csak további néhány másodpercig maradt üresen. De sok olyan appletem van, mely elég sokáig töltődik. Mindenesetre az a benyomásom, hogy a CheerpJ közreműködése nem lassítja, hanem gyorsítja a kibontakozást. Íme az applet képe futás közben:


Végezetül ajánlom a figyelmedbe az alábbi appletet kipróbálásra. Semmilyen formában nem láttam még párját a címében megfogalmazott témában:

Optikai képalkotás: lencsék, tükrök és trükkök

Kicsit várnod kell, míg letöltődik. Addig is nézd meg ezen a GIF-en, mi mindent tud, hátha felkelti az érdeklődésed:



2021. január 23., szombat

Flash animációk 2021-ben és utána


Ahogy az az Adobe 2020-as bejelentése alapján várható volt, 2021. januárjában megszűnt a Flash appletek támogatása a böngészőkben. Nem azonnal, de hamarosan. Január 20-ig többen is jelezték nekem, mint a NagySandor.EU webhely gazdájának, hogy a böngészőjük nem hajlandó már lejátszani ezeket. A probléma nemcsak az  Asimov Téka és a Harrisonia nevű animáció/szimuláció gyűjteményeimet érinti, hanem a PhET Flash szimulációi esetében is fennáll. Egyik látogatóm feltette a kérdést, hogy „van-e valami mód, hogy ezeket meg lehessen nyitni”. 

A válaszom az, hogy a weboldalakba ágyazott Flash appleteknek alighanem végleg befellegzett (hacsak nem lesz ezeknek is egy "CheerF Applet Runner" bővítményük a CheerJ mintájára, amit kétlek), ám maguk az animációk/szimulációk továbbra is használhatók lesznek – vagy legalábbis egyelőre még használhatók – ha megvannak a szükséges kellékek/eszközök hozzá. 

A lejátszás kellékei

A Flash appletek többsége egyetlen .swf fájlra hivatkozik a weboldalon, melyben minden benne van, ami a futtatásához kell, beleértve az offlájn futtatást a saját gépeden, feltéve hogy

  1. van a gépeden egy offlájn Flash lejátszó (Flash Player projector)
  2. és ha ott van a gépeden az az .swf fájl is, melyre a Flash appletet tartalmazó weboldal hivatkozott.

Nos, a lejátszót – flashplayer_32_sa.exe néven –  még mindig le tudod tölteni az Adobe oldaláról. A programot telepíteni sem kell. Ha duplán kattintasz az .swf fájlra, már indul is a Flash animáció a maga ablakában, minden böngészői segédlet nélkül. 

Elképzelhető, hogy elsőre nem indul el a program, hanem feljön egy ablak, melynek segítségével Neked kell társítanod hozzá a letöltött exe fájlt. Ehhez persze, tudod kell, hogy hova tetted letöltés után.

Ebben a bejegyzésben az 1. és 2. pontok teljesüléséhez akarok segítséget nyújtani Neked, különös tekintettel a NagySandor.EU helyen és a PhET webhelyén található Flash szimulációkra és animációkra.

Ha speciálisan pont a Harrisonia 70 animációjának egyikére vagy az Asimov Téka Flash animációira fáj a fogad, akkor elárulom, hogy nem magadnak kell kibányásznod a megfelelő swf fájlokat, mert időközben megoldottam, hogy gombnyomásra letöltődjön bármelyik animációé, amelyiket csak akarod. A fenti oldalaimról olyan animációk kellékeit is le tudod tölteni, amelyeket magadtól nem tudnál megszerezni az alább ismertetett módon, mert nem csak egyetlen swf fájlról van szó.