A kéreg belső oldalának részlete a pókkal. Lentebb mutatok egy részletdúsabb felvételt is, mely a Flickrről töltődik le, és teljes képernyős nézete is van. |
A pók meg sem mozdult, amikor unokaöcsém, Dani – váratlan késztetésnek engedve – lekapta a kérget a fáról, és később sem, amikor vadul fényképezni kezdte, sőt akkor sem, amikor kérget – óvatosan, a kezemben tartva – hazavittem, hogy magam is készítsek róla felvételeket. A pók kitartását és pózát akkor úgy értelmeztem, hogy a tojásait védelmezi a testével. Utólag ezt elsietett következtetésnek vélem (amellett antropomorf bugyutaságnak is, amit kissé röstellek :).
A fényképezéssel végezvén, félretettem a kérget egy biztos helyre az udvaron azzal a szándékkal, hogy naponta megnézem majd, de megfeledkeztem róla. Amikor végre mégis eszembe jutott, a pókmama már nem volt ott, illetve volt ott egy jelentéktelen pókocska kb. 2-3 cm-re egy fátyolszerű hálóban, amelyik talán a pókanyó lehetett, de nem mutatkozott be, hanem sietve távozott. Elhamarkodottan arra gondoltam, hogy nyilván kikeltek a pókfiókák, és akkor az sem merült fel bennem, hogy az összehúzott lábú, jelentéktelen pókban talán a mamát tisztelhetem. Csak két héttel később (2014.06.07.) vettem elő megint a kérget, hogy lefényképezzem az „üres” pókfészket.
Három héttel a pók „felfedezése” után (2014.06.15.) a fészket felnyílva találtam.
Három héttel a pók „felfedezése” után (2014.06.15.) a fészket felnyílva találtam.
Mutatok két részletet kinagyítva is.
A középső részleten az egyik pete – vagy inkább az egyik összehúzódzkodott pókcsemete – előkeveredett a fészekből. Napokon át ebben a pózban látszott: feltehetően elpusztult. |
Az utóbbi időben annyi fényképet készítettem és elemezgettem a fakéregről, hogy azt hiszem, kezdem megérteni ezt az egész pókos dolgot. A felfedezett pókmama nem a fészkét védte, hanem a fészeképítés (és talán a petézés) folyamatában volt. Később védte ugyan a fészkét, de nem a testével, ahogy az ember a maga fajtája alapján kivetíti, hanem a közelből, a fátyol rezgésein keresztül igyekszik érzékelni más ízeltlábúakat, amelyek esetleg veszélyt jelentenek az ivadékok számára. Talán ez a kis atka sem bóklászhatott volna napokon át a fészken, ha a mama a helyén marad.
Persze az is lehet, hogy az a kis pók nem a mama volt, és csak arra várt, hogy a pókfiókák kikeljenek, mert sportszerű vadász volt, akit a mozgó zsákmány izgat, nem a mozdulatlan tojások.
Pókvadászat a Világhálón
A pók színe és mintázata nem túl feltűnő ugyan, de úgy gondoltam, a testfelépítése és a fészek elég jellegzetes ahhoz, hogy érdemes legyen keresgélni hasonló képek után a világhálón, hátha megtudom, miféle pók ez.
A találatok futópókra – egy Philodromidára – utalnak
Többszöri nekifutásra sikerült levadászni az alábbi felvételeket az internetről. A találatokat időrendben mutatom, mert az első segített ráakadni az összes többire is ezen az oldalon.
#1 Philodromus praelustris
Az alábbi felvételeken mutatott faj neve (a szerző, Tom Murray, szerint) Philodromus praelustris, mely nagyon hasonló az „én pókomhoz”. Angolul a Philodromidae nemzetséget (vagyis a Philodromidákat) „running crab spiders”-nek hívják. A „running” futót jelent, a „crab spider” (szó szerint: tarisznyarákpók) pedig karolópókot. A magyar nemzetségnév az Urania szerint (l. lentebb) egyszerűen csak futópókok, ahogy a német is csak „Laufspinnen”.
Egy 6,5 mm-es nőstény az USA Massachusetts államából. Ennek fekete színű hosszú sertéi vannak, nem fehérek. Courtesy of © Tom Murray, http://www.pbase.com/tmurray74/arachnids_arachnida |
Amennyire emlékszem, a meglógott pók is ilyen szerencsétlenül nézett ki, mint ez. Courtesy of © Tom Murray, http://www.pbase.com/tmurray74/arachnids_arachnida |
Szemesnek áll a világ. A közmondás nyilvánvalóan a pókoktól származik. Courtesy of © Tom Murray, http://www.pbase.com/tmurray74/arachnids_arachnida |
#2 Philodromus cespitum
Az alábbi kép a német Wikipediából származik, és a Philodromus cespitum nőstényéről készült. A leírás (4-7 mm-es testhossz) illik arra a pókra, melyet Danival találtunk, de az utóbbi szőrösebb (nem Dani, bár ő is, hanem a pók), a hosszú sörtéi pedig fehérek, nem pedig feketék, mint ezé (vagy akár Danié: https://www.facebook.com/csorba.daniel). A szócikk szerint Közép-Európában számos hasonló faj él, melyeket csak mikroszkóppal lehet megkülönböztetni egymástól. Valószínű tehát, hogy egy nagyobb közép-európai Philodromus faj termetesebb példányát sikerült lefényképeznem a fészkén.
Egy nőstény futópók felvétele. |
#3 Egy Philodromus faj fészke
A pókfészek egy fenyőfa kérgén látható ezen az amerikai felvételen. Courtesy of © John R. Maxwell, http://bugguide.net/node/view/674300 |
A fészken vágott nyíláson át jól látszanak a póktojások. Courtesy of © John R. Maxwell, http://bugguide.net/node/view/674300 |
Úgy látszik, hogy a kikelt pókok távozás előtt már vedlettek egyszer. Courtesy of © John R. Maxwell, http://bugguide.net/node/view/674300 |
Ezek a felvételek megerősítik azt a feltételezésemet, hogy csakugyan egy a Philodromus nembe tartozó futópókról van szó.
Pókügyi tudatlanságomat mutatja, hogy először valamilyen farkaspókra tippeltem a szőrösség okán, arra gondolva, hogy talán van olyan faj közöttük, amelyik nem cipeli magával a tojásait, vagy esetleg a kokonja (a tojásait tartalmazó selyemgubó) úgy készül, hogy először lapos fészket készít, majd azt göngyöli össze kerekre. Az utóbbi végül nem is bizonyult akkora ostobaságnak, de a dizájn mégis más.
Farkaspók kizárva
Az interneten többféle pókfészekdizájnt találtam. Az egyiket, a farkaspókok gömb alakú kokonját te is láthattad már, legfeljebb nem vetted észre. Azokról az apró, szürkés-barnás pókokról beszélek, amelyek nyáron összevissza rohangálnak a kiszáradt fűben és az avaron a lábad alatt. Ha közelebb hajoltál, akkor esetleg feltűnt, hogy némelyiknek nagy gömb alakú potroha van. Esetleg azt is észrevehetted, hogy az a nagy gömb nem is a pók potroha, hanem valami, amit a potroha alatt cipel. Nos, az a valami a nőstény kokonja volt, a petékkel.
Elképzelhető, hogy olyan nőstényt is láttál, amelyiknek az ivadékai már kikeltek. Ezek ugyanis egy darabig vitetik még magukat az anyjukkal. Ahogy ezen a képen is:
Tojik a farkaspók – az ARKIVE szenzációs videója
Az alábbi képre kattintva elindul egy szenzációs videó, mely egy farkaspókot mutat a kokon elkészítése közben. Ha azt hitted eddig (ahogy én :), hogy a póktojás a mama „fenekéből”, azaz a potroh csúcsából jön ki, az nagyot fog csodálkozni. Ámbár az is igaz, hogy a tyúk sem a püspökfalatjával tojik. Másrészt a tyúk nem zacskóval együtt nyomja ki a tojásait tucatjával, hanem szépen, komótosan, egyesével.
Amit látni fogsz, az egy 4 videóból álló sorozat 3. része. Szerintem érdemes megnézni a többit is.
Pókvadászat a könyvespolcon
Utólag rábukkantam a Philodromidae (futópókok) nemzetségre az Urania Állatvilág Alsóbbrendű állatok c. kötetében is (462. oldal). Például a 339. oldalon található fekete-fehér kép igen hasonló jószágot mutat, mint amit én fotóztam:
A 74-es színes képen látható Philodromus margaritaceus is hasonló habitusú, bár a háttérből nehéz kivenni a körvonalait. A Philodromus – a 40+ éve kiadott Urania szerint – egyike annak a 35 nemnek, melybe kb. 400 futópókfajt sorolnak be világszerte. Nálunk ezek közül 3 nem – köztük a Philodromus – fordul elő, összesen kb. 25 fajjal. Ha úgy van, mint Hollandiában, akkor ezek többsége Philodromus faj lehet, ahogy az „enyém” is.
Források
http://bugguide.net/node/view/46255http://bugguide.net/node/view/674300
http://en.wikipedia.org/wiki/Philodromidae
http://de.wikipedia.org/wiki/Laufspinnen
Wolfgang Crome et al (1971): Urania Állatvilág: Alsóbbrendű állatok – Gondolat Kiadó, Budapest
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése