Minden, amit egy sörivónak a felületi feszültségről tudnia kell
Ha igaz, ilyen minirobbanások tömege teszi ki a látványos sörejekciót az üvegből (a GIF forrása) |
Sokan ismerik ezt a trükköt, de csak kevesen értik az okát. Michael Moyer, a Scientific American egyik instant okostojása mindent elmagyaráz. (Aztán jövök én. Aztán a többiek. Ha hagyod :)
A videófordítás apropója: Erdőtakarítás Törökbálinton (2014.04.12.). A jutalomsörök közül kettő az alábbi videón bemutatott módon végezte.
2 perces videó — Instant Egghead #66
Most én jövök egy pici okostojáskodással (de csak, ha hagyod :)
Mindenki tudja, hogy az állott sör pocsék ízét az okozza, hogy a kinyitott sörből elmegy a "szénsav". Azért megy el, mert szobahőmérsékleten és rendes légköri nyomáson a víz (és jobbára "vízből van" a sör is) csak kevés szén-dioxidot képes oldatban tartani. A lezárt palack az más: ott a szén-dioxid nyomás alatt van: a saját nyomása alatt.
Amikor a sört óvatosan nyitjuk ki, csak azért nem jön őrült habzásba, mert a kósza pici buborékokat, amelyek képződnek benne, csak nagyon nehezen tudja "felfújni" a buborék falán átlépő CO2, mely igen szeretne gázként távozni. Ez azért van így, mert a pici buboréknak nagyon görbült a felülete, amitől igen nagy a felületi feszültség a buborék falán, amely igyekszik összehúzni az ilyen "minilufikat", még ha ennek az is az ára, hogy még a benne lévő CO2-t is visszapréseli a folyadékba.
Nem egzakt magyarázat ugyan, de analógiaként megteszi ez is: Ha próbáltál már olcsó, pár centis lufikat szájjal felfújni, akkor tapasztalhattad, hogy megkezdeni a legnehezebb. Ha kitágult már valamennyire, akkor a továbbfújni már majdnem gyerekjáték.
Nos, a nyomáshullámok rásegítenek, és megteszik az első lufifújásokat. (Ha valaki jobban tudja, nyugodtan okoskodjon a Megjegyzésben.)
További okoskodás angolul tudóknak
Innen vettem a gifet is. Másodkézből. Mert ő is úgy szerezte.
nagyon jó írások, tiszteletem a szerzőnek,a finom humor méginkább érdekessé teszi
VálaszTörlésüdv. zoltán
Köszönöm a kedves visszajelzést :)
Törlés