Magyarított weboldalak a Physlet® Physics 2E helyről
A Physlet® Physics 2E hely lényegében egy 810 animációs oldalt tartalmazó elektronikus tankönyv a fizika alapjairól. A következő kötetekre oszlik:
Mechanika • Folyadékok • Hullámok • Termodinamika • Elektromágnesesség • Áramkörök • Optika.
Mi az a Physlet?
A Physlet a "Physical Java Applet" (fizikai Java applet) elnevezésből alkotott mozaikszó. A Physlet Wolfgang Christian zseniális invenciója: kicsi (de nagyszerű) Java programokról van szó, melyeket JavaScript hangol össze és paraméterez. Hogy mit tudnak a Physletek, azt megnézheti ezen a blogbejegyzésemen:A biciklin mindig szembe fúj a szél...A bicajos appletem ugyanis – a Schulphysik.hu többi appletjéhez hasonlóan – szintén Physletekre épül.
Szóval Java... Nincs ezzel gond?
Nos, igen, a Javával gond van mostanában, de speciálisan a Physletek esetében a gondok – a Java jelenlegi, 7.51-es verziójában – elháríthatók. Legalábbis ami az én oldalaimon található Physleteket illeti. Hogy hogyan? Erről szól a következő blogbejegyzésem:Hogyan vehető rá a Java 7.51 a Java appletek lejátszására?
Érdemes elolvasni a fenti oldal alján az első megjegyzést, melyet magam írtam azoknak, akik
- nem frissítették még a Javájukat 7.51-re vagy
- nincs Java a gépükön.
És hosszú távon? Érdemes egyáltalán a Physletekkel foglalkozni?
Jó kérdés! A válasz attól függ, ki kérdezi.- Ha Ön fizikatanár vagy fizikát tanul, akkor feltétlenül érdemes! Használja őket, amíg lehet!
Használja ki a már magyarított oldalakat tanításra, ill. tanulásra. És nemcsak az animációk miatt. Christian & Belloni (és az a néhány oktató, aki "bedolgozott" a szerzőpárosnak) nagyon tud mások fejével gondolkodni. Magyarázataikban rávilágítanak azokra a jellemző fogalmi félreértésekre, amelyekkel tanítási gyakorlatuk során találkoztak. - Ha én kérdezem magamtól, hogy érdemes-e folytatnom a magyarítást, akkor bizonytalan vagyok.
2013/2014 fordulóján nagy elánnal fogtam bele a magyarításba. Első lelkesedésemben, napi sok óra munkával, kb. két hónap alatt elkészültem 50+ weboldallal. Aztán tartottam egy kis szünetet, mert más projektjeim is vannak. Most, higgadtabb fejjel arra gondolok: jobb, ha visszafogom magam, mert visszajelzések híján azt sem tudom, használja-e valaki azt, ami megvan. Mert hiába tudom én, hogy jók, ha akkor veszik észre őket mások, amikor a Javának esetleg végképp befelhőzött, akkor értelmetlenül fecsérelem az energiámat a magyarítás folytatására.
Kérés a fizikát tanító vagy tanuló látogatóhoz
Ha úgy gondolja, hogy érdemes folytatnom a hely magyarítását, írja meg ezt a véleményét a bejegyzés végén található üzenő mezőben. Örülnék, ha elárulná magáról, hogy tanárként vagy diákként ír-e, de nem kell azonosítania magát, és regisztrációra sincs szükség.Mielőtt ezt megtenné, látogasson el erre az oldalamra, hogy érdemben tudjon dönteni ebben a kérdésben:
Ajánlott böngészők: Firefox és Internet Explorer .
A Chrome néha kiakad a Physletektől.
Tanulmányozza a már magyarított illusztrációkat, kezdve pl. ezzel az optikaival, mely az egyik szemem fénye:
Íme egy képernyőfelvétel az appletről:
Véleményét és fáradságát előre is köszönöm,
Nagy Sándor m&m
Szerintem érdemes.
VálaszTörlésEgy diák.
Köszönöm a reagálását!
TörlésÚgy gondolom, érdemes folytatni a hely magyarítását.
VálaszTörlésTisztelettel: egy diák.
Kedves Diák,
TörlésKöszönöm a támogatását!
Friss nyugdíjas fizikus vagyok, de emellett még tanítok is főleg hullámoptikát, illetve számítógépes optikát.
VálaszTörlésRendkívül hasznosnak tartom munkásságát. Igen aggasztó az Oracle üzletpolitkája a Java-val. Üdvözlettel Szabolcs
Kedves Szabolcs! Köszönöm a visszajelzést és az elismerő szavakat. Én is aggasztónak gondolom az Oracle hozzáállását. Ha bevezetik a kilátásba helyezett szigorítást, sok kiváló szimuláció kerül a kukába, mert nem lesz, aki megfizesse a biztonsági tanúsítványokat. Már most is nagyon kényelmetlen Java appletet használni egy kezdőnek, és a figyelmeztető ablakok sem igen hozzák meg a kedvét senkinek, hogy Javával foglalkozzon.
TörlésÜdv, Sándor